close
تبلیغات در اینترنت

تکنیک های نور پردازی در عکاسی

تکنیک های نور پردازی در عکاسی
دوشنبه 26 آذر 1397

اخبار سایت


-((بسم الله الرحمن الرحیم))-
**********************************************
1)  کسانی که لایه باز کارها رو میخوان میتوانند از طریق قسمت نظرات و

یا به ادرس stargraphic72@gmail.com پیام بذارند .


2) خواهشمندیم برای هر چه بهتر شدن سایت و مطالب نظر یادتون نره .


3) دوستان عزیز خواهشمندیم در صورت خرابی هرگونه لینکی در قسمت

نظرات
پیام بدید .

آخرين ارسال هاي تالار گفتمان


کمی طاقت داشته باشید...
عنوان پاسخ بازدید توسط
0 67 stargraphic
0 41 stargraphic
0 50 stargraphic
0 79 stargraphic
0 53 stargraphic
0 83 stargraphic
0 68 stargraphic
0 84 stargraphic
0 78 stargraphic
0 105 stargraphic

تکنیک های نور پردازی در عکاسی

تکنیک های نور پردازی در عکاسی

تکنیک هاي نورپردازي در عکاسیعکاسي از جمله هنرهايي است که مي تواند از ساده ترين شرايط، معاني عميقي را به بيننده انتقال دهد. در حال حاضر عکاسي از محبوب ترين حرفه ها به شمار مي رود که هر روزه به تعداد علاقه مندان آن افزوده  مي شود .

عکاسي از جمله هنرهايي است که مي تواند از ساده ترين شرايط، معاني عميقي را به بيننده انتقال دهد. در حال حاضر عکاسي از محبوب ترين حرفه ها به شمار مي رود که هر روزه به تعداد علاقه مندان آن افزوده مي شود. استفاده از آخرين و مدرن ترين تجهيزات عکاسي، تضمين کننده موفقيت فرد در حرفه عکاسي نخواهد بود. يک عکاس حرفه اي بايد چشمي براي ديدن ريزترين جزئيات و دانشي درباره نورپردازي داشته باشد. تکنيک هاي نورپردازي نقش مهمي در نتيجه نهايي عکس خواهد داشت. نوع نوري که در عکاسي استفاده مي شود نتيجه نهايي عکس را مشخص خواهد کرد. دو سوژه که به طور همزمان، اما در دو شرايط متفاوت نورپردازي گرفته شده باشند، دو مفهوم و معناي متفاوت را به بيننده القا خواهند کرد. در اين شماره به ارايه نکاتي در خصوص ميزان و نحوه تابش نور در عکاسي مي پردازيم. به هدايت کردن صحيح و اصولي نور موجود در محيط، براي گرفتن عکسي مطلوب و زيبا نورپردازي گفته مي شود.

 

·        نکاتي در خصوص عکاسي داخل استوديو يا محيط بسته

لازمه عکاسی در استودیو یا محیط بسته، آگاهی داشتن از اطلاعات اولیه تکنیک هاي نورپردازي است. یکی از اصول اولیه نور پردازی در محیط بسته این است که به شکل مثلثی انجام شود . در این شرایط به سه منبع نوری نیاز است : نورهای اصلی (Lights Key) ، نورهای عقب (Back Lights) و نورهای فرعی (Fill Lights) .

روشن ترین نور مربوط به نور اصلی است . این نور باید از پشت و اطراف عکاس به سوژه تابانده شود . قسمتی از سوژه که در مقابل دوربین قرار گرفته باید روشن تر باشد . نور عقب از قسمت پشت سوژه تابانده خواهد شد .

این نور باعث می شود که بین سوژه و پس زمینه (ground back) فاصله اي به وجود بیاید .  نور فرعی از اطراف سوژه و از زاویه مخالف نور اصلی تابانده و موجب سایه می شود . براي ایجاد عمق در عکاسی باید با نورها بازي شود . براي بهتر شدن در زمینه تکنیک هاي نورپردازي و ایجاد یک شرایط اید ه آل میان نور و تاریکی تمرین و ممارست توصیه می شود . نور تلطیف شده  (Diffused Lighting) ، براي ملایم و لطیف کردن نورهاي محیط و تاثیر آن ها در عکاسی نقش مهمی دارد . تاثیر  نور ملایم (تلطیف شده) درعکاسی چهره بیش از سایر زمینه ها خود را نشان خواهد داد . یکی از ساده ترین روش هاي ایجاد چنین فضایی، استفاده از یک کاغذ روي چراغ استودیو است . نور فرعی یا پرکننده (fill light) نوري است که براي کاهش کنتراست استفاده می شود . زمانی که تاثیر نور فرعی زیاد شود ، میزان کنتراست موجود در محیط کاهش می یابد ، این در حالی است که با کاهش تاثیر نور فرعی ، میزان کنتراست افزایش می یابد .


به منظور تاثیر چشمگیر در عکاسی از نور کناره (Side Lighting) نیز می توان استفاده کرد. نور کناره به دلیل ایجاد سطح بالایی از کنتراست، تاثیر منحصربه فرد و چشمگیري روي شرایط عکاسی خواهد گذاشت. یک قسمت سوژه باید بیشترین نور را داشته و قسمت دیگر باید هر چه بیشتر به تاریکی متمایل باشد. نورپردازي به این شکل عمق بیشتري به سوژه موردنظر خواهد بخشید. تابش نور از پشت (Backlighting) روش دیگري است که در نورپردازي استفاده می شود و روشن ترین منبع نوري به شمار می رود. در این روش، منبع تابش نور از قسمت پشت سوژه تابیده و براي ایجاد سایه استفاده می شود. تابش نور از پشت می تواند یک عکس زیبا ارایه دهد یا اینکه با عملکرد معکوس، یک عکس زیبا را به طور کامل خراب کند. با کمک این تکنیک است که تصویري تیره از درخت نخل را روبه روي غروب خورشید می توان ثبت و آن را به عکسی زیبا تبدیل کرد. اگر به جاي درخت نخل از یک انسان که در مقابل غروب خورشید ایستاده استفاده شود نتیجه همانی خواهد بود که براي درخت نخل ایجاد شده است به این معنی که سوژه به طور کامل تیره خواهد شد. به این ترتیب دو عکس که با یک تکنیک نورپردازي گرفته شده است به طور قابل ملاحظه اي تفاوت خواهند داشت. در زمان Backlighting براي روشن تر کردن قسمت جلو سوژه و برجسته کردن برخی فضاها یا اشیا، عکاس می تواند از فلاش اجباري (fill-in flash) استفاده کند. فلاش اجباري همان فلاش دوربین است که شدت نور آن قابل کنترل نیست و براي تابش مستقیم نور استفاده می شود.

 

 

·        عکاسی در خارج از محیط بسته

 

اولین تکنیک نورپردازي در خارج از محیط بسته، کارکردن اطراف خورشید است. به این معنی که در هنگام عکاسی، سوژه مورد نظر نباید در مقابل نور خورشید قرار گرفته باشد بلکه وضعیت مکانی عکاس و دوربین باید به گونه اي باشد که خورشید در پشت سر عکاس قرار گیرد. وجود خورشید در پشت سر عکاس موجب می شود که نقش نور اصلی را در عکاسی بازي کند. اگر شرایط محیط به نحوي باشد که نتوان به این شکل عمل کرد در نتیجه بهتر است به منظور جلوگیري از ایجاد سایه از فلاش اجباري استفاده شود. به افراد مبتدي و تازه کار توصیه می شود که در وسط روز در خارج از محیط بسته به هیچ وجه عکس نگیرند. وسط روز درست زمانی است که خورشید در بالاترین نقطه قرار می گیرد و این امر موجب تولید سایه اي شدید روي سوژه خواهد شد. در شرایطی که مجبور به عکس گرفتن در این زمان هستید، توصیه می شود براي تاباندن نور روي

سوژه از منعکس کننده یا براي کم کردن شدت نور از یک چتر استفاده کنید. در روزهاي آفتابی به نور پشت، نیازي نیست و به منظور ایجاد نور فرعی در محیط از یک منعکس کننده استفاده می شود. در روزهاي ابري روشن یک نور تلطیف شده بدون سایه وجود خواهد داشت، این شرایط بهترین شرایط براي گرفتن عکس خواهد بود و عکس زیبایی را ارایه خواهد داد. یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب در نظر عکاسان حرفه اي به "ساعت طلایی" مشهور است. غروب و طلوع خورشید هر کدام به نوعی متفاوت، نور طبیعی را به عکس می تابانند. عکاسی در این دو زمان به عکاس اطمینان می دهد که نور مناسب به سوژه تابیده شده است و نگرانی در خصوص نتیجه نهایی وجود نخواهد داشت. در این دو زمان به دلیل طول موج هاي بلند خورشید که لطیف و گرم هستند پوست افراد، روشن تر و زیباتر به نظر می رسد بنابراین جلوه اي زیبا در عکاسی خواهند داشت. براي بهتر شدن عکس تنها باید به این نکته توجه داشت که سوژه در مقابل نور خورشید قرار نگرفته باشد.

 

در عکاسی همیشه باید به نکاتی که در خصوص کنتراست وجود دارد توجه داشت و در شرایط مختلف آن را در نظر گرفت. در برخی شرایط این امکان وجود دارد که نور مناسب براي سوژه یا محیط وجود نداشته باشد، در چنین شرایطی براي جبران چنین نقصی بهتر است که از سه پایه و شاتر با سرعت پایین استفاده شود. سه پایه باعث ثابت ماندن دوربین و مانع تار شدن تصویرها می شود. اگرچه سرعت پایین شاتر تا حدودي کمبود نور محیط را جبران می کند و عکس باکیفیتی را ارایه می دهد اما براي شرایط کاملا تاریک به طور حتم کارایی نخواهد داشت. به منظور بهتر شدن کیفیت عکس می توان از مود سایه که در برخی دوربین ها وجود دارد براي ایجاد یک عکس هنري و با کیفیت استفاده کرد .  

مطالب مرتبط


بخش نظرات این مطلبنام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
ورود کاربران

ورود کاربران

عضويت سريع

عضويت سريع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد
  آمار

  آمار

   آمار مطالب آمار مطالب
   کل مطالب کل مطالب : 104
   کل نظرات کل نظرات : 69
   آمار کاربران آمار کاربران
   افراد آنلاین افراد آنلاین : 1
   تعداد اعضا تعداد اعضا : 21

   آمار بازدیدآمار بازدید
   بازدید امروز بازدید امروز : 40
   بازدید دیروز بازدید دیروز : 1
   ورودی امروز گوگل ورودی امروز گوگل : 0
   ورودی گوگل دیروز ورودی گوگل دیروز : 0
   آي پي امروز آي پي امروز : 5
   آي پي ديروز آي پي ديروز : 0
   بازدید هفته بازدید هفته : 40
   بازدید ماه بازدید ماه : 240
   بازدید سال بازدید سال : 3,577
   بازدید کلی بازدید کلی : 23,089

   اطلاعات شما اطلاعات شما
   آی پی آی پی : 54.226.36.60
   مرورگر مرورگر :
   سیستم عامل سیستم عامل :
   تاریخ امروز امروز : دوشنبه 26 آذر 1397

   درباره ما

    استار گرافیک
    استــــارگرافیکـــــــــــــ ... کاربران عزیز پس از مشاهده طرح ها خواهش می کنم نظر یادتون نره ، چرا که نظر شما باعث پیشرفت ماست ...شما می توانید برای ارتباط با ما با شماره تماس 09370698409 و یا به آدرس stargraphic72@gmail.com در ارتباط باشین . و برای کسانی که در شبکه اجتماعی کلوب دات کام عضو هستن میتونن به صفحه اختصاصی استارگرافیک به آدرس www.cloob.com/name/stargraphicدر ارتباط باشن ...با تشکر ...*استارگرافیک*

   کلیه ی حقوق مادی و معنوی سایت مربوط به استار گرافیک بوده و کپی برداری از آن با ذکر منبع بلامانع می باشد.
   قالب طراحی شده توسط: تک دیزاین و سئو و ترجمه شده و انتشار توسط: قالب گراف